Laura Linney

(ur. 5 lutego 1964 w Nowym Jorku) – amerykańska aktorka, trzykrotnie nominowana do Oscara za role pierwszo- i drugoplanowane.

Linney urodziła się w Nowym Jorku. Matka Laury, Ann Perse (z domu Leggett) pracowała jako pielęgniarka w Memorial Sloan-Kettering Cancer Center. Ojciec Romulus Linney, jest autorem sztuk scenicznych i profesorem.

 

W 1982 roku Linney ukończyła Northfield Mount Hermon School. Następnie uczęszczała na Northwestern University, by przenieść się na Brown University, gdzie w 1986 roku uzyskała licencjat. Później podjęła naukę w Juilliard School.

 

Za rolę w filmie Kennetha Lonergana Możesz na mnie liczyć, Linney otrzymała nominację do Oscara, nagrody SAG, Złotego Globu i  Independent Spirit Award.

Linney może też pochwalić się nominacją do Złotego Globu i Independent Spirit Award za rolę w filmie  Walka żywiołów. W roku 2004 zagrała w obrazie Kinsey, wyreżyserowanym przez Billa Condona i z udziałem Liama Neesona, za rolę w którym otrzymała nominację do Oscara, Złotego Globu i SAG. 

W roku 2003 Linney pojawiła się w doborowej obsadzie filmu To właśnie miłość. W tym samym roku można było ją też oglądać w Rzece tajemnic w reżyserii Clinta Eastwooda, za rolę w którym Laura Linney zdobyła nominację do nagrody BAFTA dla Najlepszej Aktorki Drugoplanowej.
Wystąpiła ponadto w filmach Kongo, Władza absolutna, w reżyserii Clinta Eastwooda, Lęk pierwotny, u boku Richarda Gere, Truman Show z Jimem Carrey'em, Świat zabawy, Olej Lorenza, Dave, Szachowe dzieciństwo, Uśmiech losu, Przepowiednia, Życie za życie, P.S., Egzorcyzmy Emily Rose, Ściśle tajne, Człowiek roku, Nauka jazdy, Duchy Jindabyne oraz Niania w Nowym Jorku.